Adım Adım Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Adım Adım Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

 

Makyaj diyoruz ama bazen cilt bakımını aksatıyoruz. Uğraşıp yaptığımız makyajı silmeden uyuyoruz kimi zaman. Cildi güzel yapan makyaj değil,bakımıdır. Hepimizin karıştırdığı nokta tam da bu. Makyaja verdiğimiz özeni, parayı maalesef cilt bakımı için tam olarak yapmıyoruz. Bu da cildimizi daha erken yaşlandırmaya,cildimizde sivilcelerin oluşuma neden oluyor. Dış etkenlerle birleşerek cildimiz hiç de istemediğimiz bir hal alıyor.  Peki ne yapmalı? Cilt bakımı.. Bunun için tonlarca para verip, güzellik merkezlerine gitmeye gerek yok. Evinizde, bütcenize uygun ürünlerle güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Dediğimiz gibi,bir cildi güzel gösteren makyaj malzemesi değildir. Çok para verip makyaj malzemesi alsanız da cildiniz kuruysa, sivilceliyse,sorunluysa o ürün asla güzel durmayacaktır. O yüzden önce cildimize gereken özeni gösterelim ki daha sonra makyaj malzemeleriyle güzelliğimize güzellik katmaya devam edelim. Peki nasıl yapmalı? Ne kullanmalı? Hangi aşamaları,hangi sırayla uygulamalıyız?

 

1)Cilt tipinizi öğrenin

Ürün seçimlerinizde cildinizin ihtiyacına göre ürün tercih etmelisiniz. Yanlış ürün kullanımında,bütün cilt bakımını baştan hatalı yaparak doğru ve istediğiniz sonucu alamazsınız.

 

Kuru ; Cildiniz pul pul dökülüp, sürdüğünüz her üründe cildiniz pul pul duruyorsa

Karma; T gölgeniz (alın ve burun) yağlı,yanaklarınız kuru ise

Yağlı; Parlama ve yağlı  görünüm çok ise

Hassas; Bir ürün kullandıktan sonra cildinizde kaşınma, yanma hissediyorsanız cilde sahipsiniz demektir.

 

2) Cildinizi temizleyin

En önemli adım diyebiliriz. Makyaj yapmasanız bile, her gün sabah ve akşam olmak üzere cildinizi temizleyin. Çünkü kir dediğimiz şey sadece makyajdan gelmez. Dış faktörlerden,havadan,sıcaktan.. Bunun için yine cilt tipinize uygun ürünlerle cildinizi temizlemek gerekiyor.

Kuru cildiniz varsa; Genelde süt kıvamında temizleyiciler sizin için uygundur.         Asla kullanmamanız gereken bir ürün varsa o da sabundur. Çünkü sabunun ekstra kurutucu özelliği var. Zaten kuru olan cildinizi daha da kurutacaktır.

Yağlı cildiniz varsa; Köpüren formdaki temizleyicileri kullanmalısınız ki cildinizde fazladan yağ oluşumu olmasın.

Hassas cildiniz varsa; Asla içinde tanecikler olan ürünler kullanmamalısınız çünkü hassas olan cildinize zarar verebilir. Alkol,sabun,asit ve parfüm içermeyen ürünler kullanmalısınız.

3)Tonik kullanın

Tonikler gün boyu kirlenen ve yağlanan cildi temizlemek, arındırmak ve için kullanılır. Aynı zamanda ciltteki gözenekleri sıkılaştırır, ölü hücrelerden kurtulmayı sağlar. Bu yüzden cildinizi temizledikten sonra yapmanız gereken bir adımdır. Pamuğa döküp tampon hareketlerle,özellikle gözenekleriniz olduğu bölgelere uygulayın.

4)Nemlendirici kullanın

Yağlı ciltler özellikle ‘’benim cildim zaten yağlı,nemlendirici kullanırsam daha da yağlandırır’’ diye düşünüp bu aşamayı atlıyor. Çok yaygın olan bu yanlış bilgiyi verdikten sonra doğrusunu anlatalım. Nem ve yağ farklı şeyler olmakla birlikte her cildin neme ihtiyacı vardır. Ve nemlendiricilerin özellikleri cilde yağ değil nem vermektir. Cildinize uygun,doğru nemlendiriciyi kullandığınız sürece cildinizde hiçbir reaksiyona sebep olmayacaktır.

Kuru cildiniz varsa; Özellikle içeriğine dikkat etmelisiniz. Cildiniz neme aç olduğu için yoğun içerikli ancak yağ dengesini de dengeleyecek bir ürün seçmelisiniz.

Yağlı ve sivilceli cildiniz varsa;  Yağsız ya da yağ oranı az olan nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Su bazlı,jel formda nemlendiriciler kullanmalısınız.

Karma cildiniz varsa; Cildin yağlı bölgeleri için su bazlı nemlendiricileri kullanmak gerekirken, kuru bölgeler için de daha yoğun kıvamlı, kuruluğun derecesine göre yağ bazlı nemlendiriciler kullanmalısınız.

 5)İhtiyaca göre,serum kullanın

Yüz serumları, cildinizin derinlerine inerek cildinizi  besler ve nemlendirir. Yüz serumları hızlı emilmesi nedeniyle çok tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Serumların tek amacı cildi nemlendirmek değil,ihtiyaca göre bir çok çeşit serum vardır. Cilt lekeleri ,sivilceler,renk eşitsizlikleri,yaşlanma karşıtı gibi çeşitleri vardır. İhtiyacınıza uygun serumlarla,cilt bakımınızı desteklemeniz size daha iyi bir sonuç verir. Nemlendiriciden sonra serumunuzdan üç-dört damla alarak tampon hareketlerle cildinize uygulayın.

 

6)Haftada en fazla iki kez düzenli peeling yapın

Cildimizdeki ölü derilerden ve tahrişlerden  kurtulmak  ve cildimizin daha canlı gözükmesi için haftada en fazla iki kez peeling yapmalıyız. Her gün yaparsak derimiz incelir ve hassasiyet  kazanır. Özellikle duştan sonra,gözenekleriniz açıldığı zaman peeling yaparsanız çok daha iyi bir sonuç alırsınız.

 

7)Hafta en fazla iki kez maske yapın

Yine ihtiyacınıza uygun bir maskeyi,haftalık bakım rutininize eklemenizi öneririz. Nem maskesi,kil maskesi,gözenek küçültücü maske.. gibi bir çok çeşitte maske bulunmaktadır.

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir